Pravidelné nákupy

s nízkým vkladem

PLÁNOVÁNÍ STRATEGIE

Postupné tvoření majetku

Už Vás nebaví spoření v bance za nízký úrok, který zdaleka nedosahuje na pokoření inflace? Či jen vidíte příležitost v kryptoměnách, které podlehli lidé okolo Vás a vyplatilo se jim to? I když kryptoměnám nerozumíte, dejte mi pár minut a vysvětlím Vám to.

Základem úspěšného investování je takzvaná diverzifikace, tzn. rozklad rizika. Určitě mi dáváte za pravdu, že není bezpečné vše shromažďovat na jednu hromádku. Z pravidla, když se nedaří jednomu aktivu na trhu, jinému ano. A proto tento způsob postupného pravidelného dokupování s nižším vkladem považuji za nejlepší možnou variantu, kterou praktikuji.

S pravidelnými nižšími nákupy rozložíte rizika volatility (kolísavosti) ceny trhu s kryptoměnou. Podívejme se např. na bitcoin. Jeho rozdíl ceny v roce 2021 byl okolo 130 %. Pravidelnými nákupy přistupujete na strategii, kdy dokupujete za nízké ovšem i vysoké ceny. Jaká cena bude v následujícím období nikdo neví, tedy nelze předvídat, zda se Vám vyplatí zrovna nakupovat či prodávat. 

Všeobecně mám za to, že Vás cena Bitcoinu bude zajímat až v okamžiku, kdy jej budete chtít zpětně směnit na koruny, ale k tomuto já se chystám až za řadu let, kdy z dlouhodobého vývoje ceny bitcoinu, výrazně vzroste.